Dontsova Daria Arkadyevna, her şeyden önce ironik bir dedektif hikayesi türünde bir yazar olarak Rusça konuşan nüfus arasında yaygın bir şekilde tanındı. Ancak, 7 Haziran 1952’de doğduğunda aldığı yazarın gerçek adının Daria değil, Agrippina olduğunu herkes bilmiyor. Dontsova soyadı üçüncü evliliğinden sonra bırakıldı. Kızlık soyadı «Vasilyeva» iken.

Dedektif romancı Daria Dontsova’nın kişiliği ve kariyeri ilgiyi hak ediyor, çünkü bugün her yıl yayınlanan kitapların hacmi açısından uzun süredir Yetişkinler için Rus Edebiyat Yazarları Derecelendirmesinin başında yer alıyor.

Yazar Daria Dontsova: oluşum tarihi

Dontsova, Moskova’da zeki bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir yazardı ve aynı zamanda SSCB’nin OGPU adlı özel bir devlet güvenliği kurumunda çalıştı. Annem Mosconcert’te yönetmen olarak çalıştı. Annemin tarafındaki akrabalar politikacıydı. Büyükbabası «Demir» Felix’in ortaklarından biriydi.

Dontsova’nın çocukluğu, Stalin’in zamanında olağandışı olmayan, siyasi zulüm nedeniyle sıkıntılar ve sık sık seyahatler içinde geçti. Bu nedenle, aile babasız kaldı ve gelecekteki yazarın annesi onunla Moskova’yı terk etmek zorunda kaldı. Ancak genç Agrippina, o zamanın zeki insanlarıyla iletişim kurma fırsatı buldu, Korney Chukovsky, Valentina Roy ve hatta Vladimir Mayakovsky’nin sevgilisi Lilia Brik ile arkadaştı.

Agrippina, 12 yaşında, klasik polisiye romanlarıyla geri döndüğü Federal Almanya Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Chase, Stout, Heyer ve diğer yazarları okuyan kız şok oldu ve aynı türde yazmak istedi.

Bu nedenle, 1974’te Daria Dontsova, Moskova Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ne girdi. Tamamlandıktan sonra Suriye’de bulunan SSCB konsolosluğunda tanzim edildi. Oradan döndükten sonra muhabir ve öğretmen olarak çalıştı, Almanca ve Fransızca öğretmenliği yaptı.

Şöhret ne zaman geldi?

Yazar Daria Dontsova trajik koşullar altında ünlendi. 1997 yılında, yaklaşık üç yıldır mücadele ettiği kanser teşhisi kondu. Dontsova bu dönemde «masaya» yazdığı romanlarını yayıncılara göstermeye karar verdi. İlk kitaplar ezici bir çoğunlukla başarılıydı ve sonra hastalık geriledi.

Daria Dontsova’nın yazdığı şey: İlk kitaplar, özel bir dedektif Dasha Vasilyeva hakkında bir dedektif dizisinin başlangıcını işaret ediyordu. Daha sonra başka diziler de vardı, ancak sıradan insanların karmaşık sırları çözdüğü ilk eserlerin kurumsal mizah tarzını korudular.

Dasha-kond.com sitesinde, Daria Dontsova’nın yaratıcılığının hayranları, popüler bir Rus yazarın hayatı ve yaygın şöhret ve şöhrete yol açan edebi yolu hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Kullanıcılar, yayınlanan kitapların listesi, yazarın biyografisi, bireysel dizilerin ve karakterlerin ortaya çıkış tarihinin yanı sıra Daria’nın diğer projeleri hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Hayranlar, Dontsova’nın kişiliğini ve yaratıcı mirasını tanımanın yanı sıra, yorumlarını en sevdikleri kitaplara bırakabilecek, başkalarının incelemelerini okuyabilecek ve ironik bir dedektif hikayesinin diğer uzmanlarıyla çeşitli konuları tartışabilecekler.